Navigácia

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Školský poriadok

Školský poriadok 2023/2024

ZÁKLADNÁ   ŠKOLA,   OPONICE 114

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŠKOLSKÝ   PORIADOK

 

Aktualizované pre školský rok 2023/24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŠKOLSKÝ   ROK : 2023/2024             PaedDr. Andrea Štefanková

                                                                         riaditeľka školy

 

 

 

 

 

Základná škola, Oponice 114

Školský poriadok

I.        VNÚTORNÝ  REŽIM   ŠKOLY

        II.         ÚVODNÉ USTANOVENIA

         III.          VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

 IV.        Práva a  povinnosti žiakov

   V.       Práva a povinnosti rodičov (zákonných zástupcov)

  VI.       Povinnosti žiakov  - dochádzka do školy 

 VII.         Správanie sa na vyučovaní  

VIII.        Správanie sa žiakov cez prestávky

IX.          Správanie sa žiakov v zariadení školského

               stravovania  

  X.         Náplň práce týždenníkov

XI.          Pedagogický dozor nad žiakmi

XII.        Vzťahy medzi žiakmi a učiteľmi

XIII.     Ochrana pedagogického a odborného zamestnanca

XIV.       Starostlivosť o ochranu  zdravia žiakov, bezpečnosť    

               pri vyučovaní  a školských akciách  

XV.        Starostlivosť o školské zariadenie, školské potreby,

               učebné pomôcky a učebnice  

XVI.       Správanie sa žiakov v záujmových útvaroch, na    

               výletoch, exkurziách,  športových akciách, na

               súťažiach a na iných mimoškolských akciách,   

               organizovaných školou alebo na ktorých sa škola

               zúčastňuje

XVII.      Správanie sa žiakov mimo školy  

XVIII.    Výchovné opatrenia a odmeny

XIX.       Osobitné opatrenia pri vyučovaní

XX.         Opatrenia zamerané proti šikanovania detí a žiakov  

               vyplývajúce zo   smernice č.36/2018 MŠ VV a Š SR

XXI.       Záverečné ustanovenia

 

 

 

 
  1.   VNÚTORNÝ  REŽIM   ŠKOLY

A   Organizácia vyučovania

 

1.         Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý schválilo vedenie školy. Rozvrh hodín je povinný rešpektovať každý žiak a pedagogický zamestnanec.

2.         Vyučovanie začína o 7.50 hod. Začiatok a koniec vyučovacej hodiny sa v škole  oznamuje zvonením.

 

3        Č a s o v é     r o z d e l e n i e    d ň a :

Vstup žiakov do budovy školy je možný od  7,00 hod. Vo výnimočných prípadoch         6,50 hod.

  

    V y u č o v a n i e :

                1. vyučovacia hodina               7,50  -   8,35         prestávka       10 min

                2. vyučovacia hodina               8,45  -   9,30         prestávka       15 min

                3. vyučovacia hodina              9,45  -  10,30         prestávka       10 min

                4. vyučovacia hodina             10,40  -  11,25        prestávka         5 min

                5. vyučovacia hodina             11,30  -  12,15        prestávka       10 min

                6. vyučovacia hodina             12,25  -  13,10        prestávka      10 min

 

4.         Žiak prichádza do školy včas, najneskôr 10 minút pred začiatkom vyučovania, aby sa mohol pripraviť na vyučovanie.

 

5.         Žiaci musia byť 5 minút pred začiatkom vyučovania v triede s pripravenými učebnými pomôckami.

6.         Po vstupe do školskej budovy vchádzajú žiaci do šatne. Po prezutí idú do triedy. Prezúvanie je povinné. Na prezúvanie používajú zdravotne bezchybné, vhodné, čisté prezuvky – papuče, šľapky, ľahké (tenké) tenisky s bledou podrážkou, nie je dovolená športová obuv – botasky a akákoľvek obuv s podrážkou, ktorá zanecháva čiary na linoleu!!! Vstup do tried bez prezutia sa zakazuje.

7.         Ak žiak príde do školy na kolobežkách, bicykloch, kolieskových korčuliach, prejde s nimi pešo po areáli a odloží ich na určené miesto. Škola nezodpovedá za ich krádež alebo poškodenie.

 

 

 

 

II.      ÚVODNÉ USTANOVENIA

 

  1. V r. 1959 schválilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených Národov Deklaráciu práv dieťaťa. Ide o dokument, ktorý žiada od všetkých vlád sveta dôslednú starostlivosť o deti s myšlienkou: „ľudstvo je povinné dať dieťaťu to najlepšie, čo má.” V roku 1979, v medzinárodnom roku dieťaťa, sa začali práce na Dohovore o právach dieťaťa, dokument prijalo VZ OSN v jeseni 1989. Roku 1990 pristúpila k nemu aj Slovenská republika. Deklarácia práv dieťaťa obsahuje 10 zásad. Z nich vyberáme:

 

· Každému dieťaťu zaručiť bezplatnú výchovu a povinné základné vzdelanie tak, aby sa stalo užitočným členom spoločnosti.

 · Všetky deti bez rozdielu uprednostňovať pri ochrane a pomoci v každej potrebnej situácii.

 · Uchrániť deti bez rozdielu pred krutosťou, vykorisťovaním či zanedbávaním i pred zamestnávaním, pokiaľ nedosiahli primeraný vek.

· Žiadne dieťa nesmie byť diskriminované pre svoju rasu, náboženstvo, pohlavné alebo iné odlišnosti od iných a všetky deti musia byť vychovávané v duchu porozumenia, priateľstva a mieru medzi národmi.

 

  1. Aby sme mohli splniť zásady Deklarácie práv dieťaťa, vypracovali sme pravidlá, podľa ktorých sa bude naša škola riadiť. Tieto pravidlá tvoria Školský poriadok ZŠ Oponice, Oponice 114. Povinnosť školy mať takýto dokument vyplýva zo školského zákona 245/2008 v znení neskorších predpisov §11. Ods. 3 n). Štruktúru školského poriadku a spôsob jeho schvaľovania určuje školský zákon 245/2008, §153. Pravidlá správania žiaka bližšie určuje §20 vyhlášky 224/2011 o Základnej škole.

 

 

III.      VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

 

  1. Školský poriadok základnej školy je vypracovaný v súlade s § 153 Zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov č. 245/2008 Z. z., vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 o základnej škole a podľa Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy. Bol prerokovaný na pedagogickej rade a s orgánmi školskej samosprávy. Je platný v terajšom znení od 30. augusta 2019. Školský poriadok  je súhrn pravidiel, ktorými sa zabezpečuje plnenie povinnej školskej dochádzky žiakov, chod vyučovania a organizácie školy.

 

     2.    Základná škola v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania tohto zákona   podporuje rozvoj osobnosti žiaka vychádzajúc zo zásad humanizmu, rovnakého zaobchádzania, tolerancie, demokracie a vlastenectva, a to po stránke rozumovej, mravnej, etickej, estetickej, pracovnej a telesnej. Poskytuje žiakovi základné poznatky, zručnosti a schopnosti v oblasti jazykovej, prírodovednej, spoločenskovednej, umeleckej, športovej, zdravotnej, dopravnej a ďalšie poznatky a zručnosti potrebné na jeho orientáciu v živote a v spoločnosti a na jeho ďalšiu výchovu a vzdelávanie.

     3.    Školský poriadok predstavuje súhrn pravidiel spolužitia celého školského kolektívu žiakov, pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy a rodičov, resp. zákonných zástupcov žiakov, ktorých dodržiavanie prispieva k napĺňaniu základného poslania školy.

 

IV.     Práva a povinnosti žiakov

  1. Každé dieťa má v škole, rovnaké právo a šance na bezplatné vzdelávanie a výchovu v materinskom jazyku bez rozdielu rasy, náboženstva, pohlavia, reči, národného alebo sociálneho pôvodu, majetkového alebo iného postavenia jeho rodiča.  Má právo plniť povinnú školskú dochádzku v škole, v obvode ktorej má trvalý alebo prechodný pobyt.

 

  1. Každý žiak je povinný riadne plniť povinnú školskú dochádzku, vrátane účasti na vyučovaní povinne voliteľných a záujmových krúžkov, do ktorých sa prihlásil, tiež dodržiavať Vnútorný školský poriadok, v prípade zaradenia aj Vnútorný poriadok ŠKD a pokyny učiteľov. Žiak má právo na prestúpenie do inej školy.

 

  1. Žiak sa v škole, ale aj mimo vyučovania, (napr. počas prázdnin a dní voľna) správa slušne, teda tak, aby neporušoval zásady spolunažívania, mravné normy spoločnosti a robil česť škole aj sebe.  Vyhýba sa skrytým aj otvoreným formám šikanovania a konaniu, ktorým by mohol vyvolať od spolužiakov agresívnu odozvu.

 

  1. Žiak má právo byť rešpektovaný všetkými pracovníkmi školy. Títo nesmú voči nemu používať telesné tresty ani vulgárne výrazy. Toto rešpektovanie musí byť vzájomné. Žiak má právo na slušné správanie sa zo strany zamestnancov školy aj rodičov. Pedagógovia, zamestnanci školy a rodičia sa správajú voči nemu ako voči dôstojnému partnerovi a veku primeraným spôsobom. Jeho vzdelanie má smerovať k plnému rozvoju ľudskej osobnosti a k posilneniu úcty k ľudským právam a základným slobodám.

 

  1. Každý žiak je sám zodpovedný za svoju činnosť vo vyučovacom procese. Má právo na slobodnú voľbu voliteľných predmetov v rozsahu ustanovenom vzdelávacím programom školy. Podľa svojich schopností sa svedomito pripravuje na vyučovanie. Má právo byť oboznámený s kritériami, podľa ktorých je hodnotený. Pri ústnej odpovedi je oboznámený s výsledkom hodnotenia ihneď. Výsledky písomných a grafických prác a praktických činností sa dozvie do 10 dní, pričom má právo do nich nahliadnuť.

 

  1. Žiak má právo na individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní rešpektujúci jeho schopnosti a zdravotný stav. Žiak má právo na individuálne vzdelávanie v rozsahu stanovenom osobitnými predpismi. Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami majú právo byť hodnotení a klasifikovaní so zohľadnením ich postihnutia. Týka sa to všetkých vyučovacích predmetov, v ktorých sa prejavuje postihnutie, ako aj klasifikácie správania. Žiakovi nemožno znížiť známku zo správania ani iného vyučovacieho predmetu, pokiaľ sú rušivé a neadekvátne prejavy alebo učebné výsledky dôsledkom jeho zdravotného postihnutia.

 

  1. Žiak má právo na objektívne hodnotenie. Ak žiak alebo jeho zákonný zástupca má pochybnosti o správnosti klasifikácie na konci I. a II. polroka, môže zákonný zástupca žiaka do 3 pracovných dní odo dňa vydania vysvedčenia, požiadať riaditeľa o vykonanie komisionálnej skúšky žiaka.

 

  1. Žiak má právo plniť PŠD čiastočne alebo aj celý školský rok na škole podobného typu v cudzine (na základe žiadosti zákonného zástupcu a súhlasného rozhodnutia riaditeľstva školy). V takomto prípade má na základe žiadosti zákonného zástupcu a súhlasného rozhodnutia riaditeľstva školy právo vykonať na konci klasifikačných období komisionálnu skúšku. O predmetoch a rozsahu skúšky rozhodne riaditeľ školy v zmysle platných predpisov.

 

  1. V súvislosti s osobitným spôsobom plnenia školskej dochádzky podľa § 23 písm. b) školského zákona žiak môže na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka alebo žiadosti plnoletého žiaka vykonať komisionálne skúšky. V žiadosti zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak uvedie ročníky, za ktoré sa majú komisionálne skúšky vykonať. Do vykonania komisionálnej skúšky, žiak bude evidovaný spolu so žiakmi triedy, v ktorej bol zaradený v čase vydania rozhodnutia riaditeľa kmeňovej školy o povolení vzdelávania podľa citovaného ustanovenia. Podľa výsledkov komisionálnych skúšok riaditeľ školy zaradí žiaka do príslušného ročníka.

 

  1. Každý žiak má právo na ochranu osobných údajov, svojho súkromia ako aj svojej rodiny. Ak škola chce zverejňovať osobné údaje svojich žiakov resp. učiteľov v rôznych časopisoch, na webových stránkach, prípadne školských nástenkách, musí sa riadiť príslušnými ustanoveniami zákona č. 18/2018   Z. z.  o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Pri zverejňovaní mena a priezviska spolu s iným údajom ako je dátum narodenia, trieda, príslušnosť ku škole a pod. musia dať zákonným zástupcom podpísať súhlas so zverejňovaním osobných údajov.

 

  1. Žiak má právo na hry a zotavenie, ktoré sledujú tie isté zámery ako vzdelávanie, má tiež právo zúčastňovať sa mimoškolskej činnosti a záujmových aktivít .

 

  1. Má právo prihlásiť sa do ŠKD, na stravovanie v ŠJ, do záujmového útvaru, ktorý je organizovaný v škole a zapojiť sa do športových a kultúrnych aktivít podľa svojho záujmu a schopností, ktoré organizuje škola. Návšteva záujmových útvarov je povinná.

 

  1. Každý žiak má právo byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, krutosti a pred vplyvmi nesprávneho vývoja.  Ak sa žiak previní proti školskému poriadku, možno mu uložiť opatrenia na posilnenie disciplíny, alebo iný primeraný trest. Ak žiak svojim správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania, alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovu a vzdelávanie, riaditeľ školy alebo školského zariadenia, okrem špeciálnych výchovných zariadení, môže použiť ochranné vylúčenie žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy bezodkladne privolá zákonného zástupcu. (§ 58, ods. 3 školského zákona)

 

  1. Žiak je povinný chrániť svoje zdravie a zdravie iných, v priestoroch školy v jej areáli sú mu zakázané všetky činnosti, ktoré sú zdraviu škodlivé, najmä fajčenie, pitie alkoholických nápojov, požívanie zdraviu škodlivých látok. Ak učiteľ alebo iný pracovník školy zistí u žiaka zmeny v jeho správaní, vyplývajúce z dôvodu porušovania zdravého osobnostného vývinu, je potrebné bezodkladne zabezpečiť jeho aktívnu ochranu v spolupráci s CPPPaP. 

 

 

 

V.      Práva a povinnosti rodičov (zákonných zástupcov)

 

  1. Zákonní zástupcovia žiaka sa správajú slušne k sebe navzájom, aj k pedagógom, a zamestnancom. Pri vstupe do budovy počas vyučovacej hodiny sa najskôr ohlásia školníčke. Počas prestávky môžu navštíviť vyučujúceho, s ktorým majú dohodnuté stretnutie, resp. aj svoje dieťa, ak tým nebude narušená organizácia vyučovania, alebo ak rodič nemá súdom obmedzený kontakt s dieťaťom. Bez osobitného súhlasu vyučujúceho spravidla nevstupujú do triedy a šatní žiakov. Zákonní zástupcovia môžu vstupovať do školy v súlade s prevádzkovým poriadkom, bez ovplyvnenia alkoholom alebo inými omamnými látkami. Rešpektujú právne ustanovenia na ochranu učiteľa ako verejného činiteľa.

 

  1. Zákonný zástupca má právo na ochranu osobných údajov, svojho súkromia ako aj svojej rodiny podľa zákona č.18/2018 Z. z. Je povinný škole oznámiť údaje, nevyhnutné na riadne vedenie školskej agendy podľa platných predpisov a kontaktovanie sa školy s ním.

 

  1. Zákonný zástupca má právo, ale aj morálnu povinnosť spolupracovať so školou a zúčastňovať sa triednych aktívov. Má informovať triedneho učiteľa o závažných zdravotných problémoch dieťaťa (najmä srdcová chyba, epilepsia, cukrovka, astma, alergie, výskyt vší...) a o iných problémoch, ktoré by mal učiteľ poznať (zákonné obmedzenie kontaktov niektorého z rodičov s dieťaťom, sociálne znevýhodnené prostredie...)

 

  1. Nemal by rušiť vyučovací proces, činnosť školy, učiteľov, žiakov a vstupovaním do priestorov šatní a narušovať výchovu k samoobslužnej činnosti žiaka. Na kontakt s učiteľmi by mal využívať dohodnutý čas, 

 

  1. Má pravidelne kontrolovať domácu prípravu žiaka, prípravu učebných pomôcok a kontrolovať žiacku knižku, alebo zápisníček žiaka. Tiež dohliadnuť, aby žiak išiel do školy odpočinutý a najedený. Zodpovedá za správanie, výchovu a úpravu zovňajška žiaka. Pri výchove a vzdelávaní spolupracuje s pedagógmi školy.

 

  1. Dbá, aby dieťa neprinášalo do školy veci, ktoré sú v rozpore s vnútorným školským poriadkom, nesúvisia s výchovno-vzdelávacím procesom v škole alebo by mohli ohroziť zdravie, bezpečnosť a správny vývoj žiakov.

 

 

  1. Zodpovedá za to, že žiak si neprinesie a nepožije na podujatiach, organizovaných školou alkohol, cigarety alebo omamné látky (školský výlet, exkurzie.

 

  1. Nemal by na dieťati experimentovať s formami úpravy zovňajšku (účes, farbenie a výstredné strihanie, lakovanie nechtov, oblečenie...)

 

  1. Zodpovedá za škody, ktoré žiak spôsobil v čase vyučovania, ak k nim došlo úmyselne, z nedbanlivosti, alebo v dôsledku porušenia ustanovení školského poriadku a je v plnej miere povinný ho nahradiť.

 

  1. Bezodkladne oznamuje a ospravedlňuje každú neprítomnosť žiaka triednemu učiteľovi vopred, resp. najneskôr do 48 hodín, bezodkladne predkladá triednemu učiteľovi písomné ospravedlnenie neprítomnosti žiaka na vyučovaní, najneskôr však do troch dní od nástupu žiaka na vyučovanie. Ak má triedny učiteľ odôvodnené podozrenie, že žiak alebo jeho zákonný zástupca porušujú povinnú školskú dochádzku žiaka, jeho neprítomnosť na vyučovaní považuje za neospravedlnenú.

 

Za dôvod ospravedlniteľnej neúčasti žiaka v škole sa uznáva najmä:

a) choroba žiaka,

b) lekárom nariadený zákaz jeho dochádzky do školy,

d) mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky,

d) náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov,

e) mimoriadne udalosti v rodine žiaka,

f) účasť žiaka na organizovanej športovej príprave, na súťažiach prípadne v štátnej reprezentácii, na podujatiach organizovaných spoločenskými inštitúciami, podieľajúcimi sa na výchove dieťaťa

g) iné závažné udalosti, ktoré znemožňujú jeho účasť v škole na základe posúdenie riaditeľa školy. ( Zákon č.245/2008 , § 144 ods.9- školský zákon)

 

  1. Zákonný zástupca je povinný písomne požiadať riaditeľstvo školy o súhlas s plnením PŠD v cudzine, tiež o súhlas na vykonanie komisionálnej skúšky, ak žiak plní PŠD v zahraničí. alebo neprospieva.

 

  1. Zákonný zástupca povinný včas uhradiť poplatky za návštevu v ŠKD. Môže škole vypomáhať adresnou sponzorskou pomocou.

 

  1. Ak sa rodina ocitne v hmotnej núdzi, v spolupráci so školou môže využiť výhody štátnej podpory pri zabezpečení učebných pomôcok.

 

  1. Zákonný zástupca by mal žiakovi s predstihom zabezpečovať finančné prostriedky na činnosť, kde sa počíta so spoluúčasťou rodičov. Podľa ročného programu ide spravidla o príspevok na plavecký výcvik, školu v prírode, školský výlet, exkurzie ap.

 

  1. Mal by mať vždy na zreteli, že pri vstupe do školy vstupuje do priestoru        vzdelávania a výchovy detí. Túto činnosť zabezpečujú vysokoškolsky a odborne vzdelaní pedagógovia, mal by im preto prejavovať primeranú zdvorilosť a úctu. Aj pri rozporných stanoviskách by mal rešpektovať, že učiteľ nie je nepriateľom jeho   dieťaťa a mal by hľadať konsenzus na vylúčenie dvojkoľajnej výchovy žiaka.

 

  1. Rodič by sa mal zúčastňovať na schôdzach rodičovského združenia a predkladať návrhy na zlepšenie podmienok výchovno-vzdelávacieho procesu.

 

 

 

VI.     Povinnosti žiakov  - dochádzka do školy  

 

1.         Žiak sa musí v  škole  správať slušne, dbať  na  pokyny  pedagogických      zamestnancov, podľa svojich schopností sa svedomite pripravovať na vyučovanie a dodržiavať školský poriadok. (§20 ods.1 vyhlášky MŠ SR č 320/2008 z 23.7.2008 o základnej škole)

 

  1.  Ak žiak z vážnych dôvodov nestihne začiatok vyučovania na 1. vyučovaciu hodinu, oznámi dôvod svojho meškania vyučujúcemu.

 

3.               Žiak musí byť v škole vhodne, čisto a bez výstredností oblečený a upravený.(§20 ds.3). Má prezuvky, ktoré by mali byť pohodlné, hygienicky bezchybné, mali by zabezpečovať bezpečný pohyb žiaka v škole. Športová obuv patrí do telocvične a na športoviská.

4.             Pred vstupom do školy si žiak očistí obuv, v šatni sa prezuje a nepotrebný odev si odloží.

5.         Neprítomnosť maloletého dieťaťa alebo žiaka, ktorá trvá najviac päť po sebe                   nasledujúcich vyučovacích dní, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia;  vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, predloží žiak, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia potvrdenie od lekára. (Zákon č. 245/2008 ods.10- školský zákon)

    1. osobne
    2. telefonicky na číslach: 038/5317 135   mobil:   0910 902 965 -  riad. ZŠ

      alebo mobil triedneho učiteľa viď Žiacku knižku žiaka 

c)  alebo e - mailomzsoponice@gmail.com 

6.               Ak žiak opustí školu a vyučovanie pre vopred známu príčinu alebo zo zdravotných dôvodov, vyžiada si súhlas vyučujúceho nasledovne:

            a)  z jednej vyučovacej hodiny uvoľní žiaka vyučujúci, oznámi to triednemu učiteľovi

            b)  na 1 deň uvoľní žiaka triedny učiteľ

            c)  uvoľnenie na viac dní povoľuje riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti rodičov.

 

7.               Ak ochorie žiak alebo niektorá z osôb, s ktorými žiak býva, alebo je v trvalom styku na prenosnú chorobu, oznámi túto skutočnosť zákonný zástupca žiaka ihneď riaditeľovi školy.

8.               Za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka v škole sa považuje neprítomnosť žiaka na vyučovaní od prvej hodiny, ktorá nebola zákonným zástupcom žiaka ospravedlnená. Takéto prípady rieši riaditeľ školy, podľa platných predpisov a oznámi to zákonnému zástupcovi žiaka.

9.         Neprítomnosť žiaka v škole ospravedlní zákonný zástupca písomne do troch dní po nástupe žiaka do školy po absencii. Ak žiak nepredloží ospravedlnenie v tomto termíne, považuje sa neprítomnosť žiaka za neospravedlnenú.

10.       Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný za polrok na 1 až 4 vyučovacích hodinách, udelí žiakovi pokarhanie triedny učiteľ.

11.       Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný za šk. polrok na viac ako 4 vyučovacích hodinách, udelí žiakovi pokarhanie riaditeľ školy. oznámi túto skutočnosť rodičom školy a pozve ich na pohovor, z ktorého sa vyhotoví zápis.

12.   Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný za šk. polrok opakovane na viac ako 4 vyučovacích hodinách alebo viac ako 2 vyučovacie dni, udelí žiakovi riaditeľ školy zníženú známku zo správania. RŠ oznámi túto skutočnosť rodičom školy a pozve ich na pohovor, z ktorého sa vyhotoví zápis.

13.  Triedny učiteľ pri zanedbávaní povinnej školskej dochádzky žiaka zasiela prostredníctvom riaditeľa školy rodičovi (zákonnému zástupcovi) písomné upozornenie na zanedbávanie povinnej školskej dochádzky s výzvou na nápravu.

14.       Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný na vyučovaní viac ako 15 hodín v mesiaci alebo viac ako 60 vyučovacích hodín za školský rok, oznámi škola zanedbávanie povinnej školskej dochádzky dieťaťa obci, v ktorej má rodič dieťaťa trvalý pobyt. Toto oznámenie škola zašle najneskôr do 3 pracovných dní po skončení kalendárneho mesiaca. Kópia tohto oznámenia za účelom sociálnej prevencie a sociálnej ochrany zašle škola aj okresnému úradu, odboru sociálnych vecí podľa miesta trvalého pobytu rodiča. (§ 5 ods. 10 a 11 zákona SNR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov). Neospravedlnená neúčasť žiaka na vyučovaní trvajúca viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci sa považuje za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky.

15.       V prípade, že rodičia sú rozvedení a dieťa (deti) je súdom pridelené do starostlivosti jednému z nich, škola všetky náležitosti týkajúce sa dieťaťa rieši výhradne s rodičom, ktorému je dieťa zverené do osobnej starostlivosti. Druhému rodičovi poskytne informáciu o prospechu a správaní. Ak je dieťa v striedavej osobnej starostlivosti oboch rodičov, musia dôležité dokumenty podpisovať obaja rodičia (žiadosti o prijatie do ZŠ, o oslobodenie z predmetu, individuálne vzdelávanie a pod.).

16.       Po skončení poslednej vyučovacej hodiny v triede je žiak povinný dať do poriadku svoje miesto, očistiť ho od odpadkov, vyložiť stoličku. Týždenníci zotrú na mokro tabuľu, zatvoria okná, skontrolujú vodovodné kohútiky. Na pokyn učiteľa žiaci opustia triedu, pod dozorom učiteľa odchádzajú do šatne, do ŠKD  alebo na obed.

17.           Pred  skončením  vyučovania  žiak  nesmie  bez  dovolenia  vychádzať  zo  školskej budovy; zdržiavať sa v školských priestoroch v čase mimo vyučovania môže žiak len za podmienok určených školským poriadkom. (§20 ods.5)

18.       Žiaci sa nesmú bezdôvodne bez dozoru učiteľa zdržiavať  po skončení vyučovania v triede, v budove školy, ani v areáli školy.

19.           Žiakom nie je dovolené nosiť do školy akékoľvek predmety, ktoré nie sú potrebné na vyučovanie alebo majú veľkú cenu (MP3 prehrávače, klenoty, cennosti). Škola neručí za stratu alebo poškodenie týchto predmetov.

20.       Počas vyučovania žiak nesmie používať mobilný telefón, musí ho mať vypnutý v školskej aktovke. Nosí ho na vlastnú zodpovednosť. Použiť ho môže iba v odôvodnených  prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa,  riaditeľa alebo jeho povereného zástupcu.(§20 ods.7) Nesmie ho používať na šírenie nevhodných obrazových alebo textových správ. Nesmie nahrávať učiteľov, žiakov alebo iné osoby bez jeho vedomia.

21.           Pri porušení bodu 20 bude žiakovi mobil  uskladnený u riaditeľa školy a vrátený žiakovi po vyučovaní. Ak sa bude problém opakovať, mobil alebo iný prístroj bude vrátený zákonnému zástupcovi žiaka.

 

VII.     Správanie sa na vyučovaní  

1.         Žiak má právo, aby mu nové poznatky boli vysvetlené zrozumiteľne, primerane jeho veku, aby sa na nejasnosti mohol opýtať svojich učiteľov. Pýta sa však taktne tak, aby čo najmenej rušil učenie sa ostatných spolužiakov.

2.         Každý sa môže pomýliť, prípadne niečo zabudnúť. Žiak má však dopredu upozorniť vyučujúcich na prípadné prekážky pri plnení školských povinností a ospravedlniť sa na začiatku vyučovacej hodiny. Žiak má právo na omyl, ale nesmie to zneužívať.

3.         Žiak si má vybrať taký spôsob prípravy na vyučovanie, aby získal čo najlepšie hodnotenie. Ak má žiak dojem, že jeho hodnotenie známkou nebolo úmerné jeho vedomostiam, môže slušne a taktným spôsobom upozorniť vyučujúceho na domnelé krivdy alebo neprávosti.

4.         Žiak má právo byť vypočutý a vyjadriť svoj názor. Ak sa chce niečo spýtať, alebo odpovedať, hlási sa zdvihnutím ruky. Ak je vyvolaný, odpovedá nahlas a zreteľne.

5.         Žiak má právo zvoliť si svoje miesto v triede, sedieť s kým chce, ak svojim  správaním neruší učiteľa a spolužiaka. V takomto prípade určí žiakovi miesto v triede učiteľ alebo vyučujúci.

6.         Žiak dochádza na vyučovanie pripravený. Veci potrebné na vyučovanie si pripraví cez prestávku, ostatné veci má v aktovke.

7.         Do školy je žiak povinný nosiť pridelené učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín, prípadne podľa pokynov učiteľa. Nie je dovolené nosiť predmety, ktoré rozptyľujú jeho pozornosť a pozornosť spolužiakov, prípadne ohrozujú zdravie a bezpečnosť( nože, cigarety, zbrane, zápalky, zapaľovače, zapáchajúce látky, reťaze). Podobne nie je prípustné nosiť do školy väčšiu sumu peňazí a cenné veci. Pri odcudzení týchto vecí neberie škola na seba zodpovednosť a nebude robiť opatrenia. Drahé predmety nosia žiaci na vlastnú zodpovednosť. (§20 ods.8)

8.         Žiaci sa na škole pohybujú len pod dozorom pedagogických pracovníkov. Na vyučovanie mimo triedy /telesná výchova, hudobná výchova a iné/ čakajú podľa pokynov vyučujúceho, presúvajú sa na miesto vyučovania jedine pod jeho dozorom, podľa jeho pokynov.

9.         Žiak sedí na vyučovaní slušne, pozorne sleduje učiteľov výklad a odpovede spolužiakov. Nenašepkáva, neodpisuje školské ani domáce úlohy.

10.       Ak učiteľ osloví žiaka, /vyvolá ho k tabuli/ žiak sa postaví a odpovedá na otázky učiteľa. Učiteľ si môže zvoliť aj inú formu vyučovacej hodiny, kedy žiaci pri odpovediach nevstávajú, rozprávajú sa s učiteľom aj bez vyzvania učiteľa, komunikujú so spolužiakmi i s učiteľom uvoľnenou formou. Tento spôsob vyučovania je učiteľ povinný oznámiť žiakom pred začiatkom vyučovacej hodiny, najneskôr však na začiatku vyučovacej hodiny. Spôsob komunikácie, ako i priebeh a pravidlá vyučovacej hodiny určí vyučujúci na začiatku vyučovacej hodiny.

11.       Keď vstúpi do triedy dospelá osoba, žiaci vstanú. Sadnú si na pokyn učiteľa. Žiaci        nezdravia /nevstávajú/ na hodinách VYV, TEV, PVC, HUV a pri písaní kontrolných prác.

12.       Ku všetkým pedagógom a zamestnancom školy sa správajú zdvorilo a pri stretnutí sa zdravia pozdravom: „Dobré ráno. Dobrý deň. Dovidenia.“ Oslovenie učiteľov je pán, pani.

13.       Žiak sa zdvorilo správa aj ku svojim spolužiakom, je k nim tolerantný, nepoužíva  vulgarizmy, fyzické a psychické násilie, chráni zdravie svoje i svojich spolužiakov.

14.       Žiaci sa správajú ku sebe ohľaduplne, slušne a taktne. Fyzické násilie, terorizovanie, šikanovanie, ale i urážanie, vysmievanie a ponižovanie osobnosti žiaka bude chápané ako narušovanie školského poriadku.

15.       Manipulovať so žalúziami, s oknami, s vypínačmi ako i s iným zariadením triedy môže  žiak len so súhlasom vyučujúceho.

16.       Ak sa žiak nemohol pripraviť na vyučovanie, ospravedlní sa vyučujúcemu na začiatku vyučovacej hodiny a určí dôvod svojej nepripravenosti.

17.       Žiak udržuje svoje miesto v čistote a poriadku, neničí školské lavice, školské stoličky, ani zariadenie, steny a podlahu v triede a v škole. Šetrne zaobchádza s učebnicami, učebnými pomôckami a školským zariadením. Ak úmyselne zničí zariadenie školy, učebnice, školské potreby svoje alebo spolužiakove, uhradí škodu a bude niesť následky za porušenie školského poriadku.

 

 

 

VIII.   Správanie sa žiakov cez prestávky

1.         Žiak má právo cez prestávku na oddych a na desiatu. Právo na oddych majú aj   ostatní  spolužiaci. Preto žiak nie je nadmieru hlučný, nepôsobí rušivo na ostatných spolužiakov. Cez prvú malú prestávku žiaci desiatujú na svojich miestach, nebehajú s desiatou po triede.

2.         Počas prestávky žiak rešpektuje pokyny dozorkonajúceho učiteľa a zároveň sa pripravuje na nasledujúcu vyučovaciu hodinu.

3.         Počas malých prestávok žiaci zostávajú v triede. Akékoľvek problémy riešia prostredníctvom dozorkonajúceho učiteľa.

4.         Na WC sa žiak zdržuje len nevyhnutnú dobu, nie je to miesto stretávania sa. Učitelia budú počas prestávok WC priebežne kontrolovať.

5.         Je zakázané žiakom vyhadzovať z okien von papiere, odpadky a pod.

6.         Týždenníci sú zodpovední za poriadok v triede (vyvetranie, čistá tabuľa, príprava pomôcok).

7.         Počas veľkej prestávky žiaci vychádzajú z tried, v triede zostávajú jedine  týždenníci. Ak v triede zostanú žiaci na prípravu na vyučovanie alebo zo zdravotných dôvodov, musí to byť so súhlasom dozorkonajúceho učiteľa.

8.         V celom areáli školy i mimo nej má žiak zákaz fajčiť a požívať omamné látky a alkoholické nápoje, užívať drogy, hrať o peniaze sedmové a žolíkové karty. Porušenie tohto zákazu bude posudzované obzvlášť prísne!!!

9.         Papiere a iné odpadky odhadzuje žiak do určených košov, na PET fľaše a papier  sú vyčlenené zvláštne koše. Je nehygienické a neestetické, a preto zakázané rozhadzovať odpadky po chodbách, v triede, v záchodoch, na dvore a cestou zo školy.

10.       Počas veľkej prestávky sa žiaci zdržiavajú len v určených priestoroch – na chodbe, v určenej časti areálu školy. Akýkoľvek iný pohyb po areáli školy, mimo areálu školy, bez vedomia dozorkonajúceho učiteľa je neprípustný.

11.       Pre učebné pomôcky chodia určení žiaci – týždenníci podľa pokynov vyučujúcich.

12.       Na pracovné vyučovanie a do minitelocvične chodia žiaci z triedy pod vedením učiteľa.

13.       V prípade popoludňajšieho vyučovania a popoludňajšej krúžkovej činnosti sa žiaci zhromaždia na chodbe pri triede a disciplinovane čakajú na príchod vyučujúceho.

 

 

 

IX.     Správanie sa žiakov v zariadení školského stravovania  

1.         Žiak má právo stravovať sa v ŠJ.

2.         V ŠJ sa žiak zdržiava jedine počas vydávania stravy, v čase nevyhnutnom pre konzumáciu stravy.

3.         V ŠJ sa pohybujú len žiaci, ktorí sa tu stravujú, ostatní žiaci, ak chcú, čakajú na stravujúcich sa žiakov mimo budovy.

4.         Po konzumácii stravy je stravník povinný odniesť si použitý riad a príbor do odkladacieho okienka pre použitý riad.

5.         V jedálni sa žiak správa slušne, nevykrikuje, nerozpráva nahlas, neničí príbory ani obrusy.

6.         Po obede si po sebe upravia svoje miesto. V prípade, že žiak rozleje časť stravy na podlahu, oznámi to dozoru, ktorý zabezpečí prostredníctvom zamestnancov ŠJ utretie podlahy.

7.         Je prísne zakázané znečisťovať areál školy a chodníky v obci šupami z ovocia a obalmi z keksíkov, ktoré boli na obede alebo mali žiaci na desiatu. Ak sa zistí, že žiak znečisťuje naše spoločné životné prostredie, bude potrestaný zbieraním odpadkov a niektorým výchovným opatrením.

8 .        Žiak dodržiava pokyny vychovávateľky a iných učiteľov, rešpektuje nariadenia a pokyny vedúcej ŠJ, ako i kuchárok.

9.         Žiak odnáša použitý riad k okienku, nechá po sebe čisté miesto, pri odchode od stola zasunie stoličku.      

 

X.      Náplň práce týždenníkov

1.         Činnosť týždenníkov organizuje triedny učiteľ, ktorý stanoví jedného - dvoch týždenníkov najneskôr v pondelok, dohodne so žiakmi náplň ich práce, zverejní ho na nástenke.

 2.        Návrh činnosti:

    • pred vyučovaním skontrolovať poriadok v triede.,
    • hlásiť neprítomnosť žiakov ráno na začiatku  vyučovacej hodiny.
    • Hlásiť na vedení školy, ak do 5 minút po zvonení nepríde učiteľ na vyučovaciu hodinu.
    • Prinášať a odnášať učebné pomôcky podľa pokynov vyučujúcich.
    • Starať sa o čistotu tabule a dohliadať na poriadok v triede po skončení každej vyučovacej hodiny.
    • Pri sťahovaní sa do inej učebne dozrieť na zhasnutie svetiel.
    • Hlásiť triednemu učiteľovi poškodenie inventára triedy.
    • Postarať sa o vetranie triedy počas veľkej prestávky s pomocou dozorkonajúceho učiteľa
    • Dozrieť na to, aby po poslednej vyučovacej hodine učebňa zostala v primeranom poriadku (utretá tabuľa, pozbierané papiere, stoličky vyložené na laviciach, zatvorené okná, vodovodné kohútiky, zhasnuté svetlá).
    • Túto kontrolu vykonať aj v prípade, že poslednú hodinu týždenník nebol vo svojej vlastnej triede.

 

XI.     Pedagogický dozor nad žiakmi

1.         Pedagogický dozor nad žiakmi plní funkciu bezpečnostnú a preventívnu. Umožňuje dozoru priamy styk so žiakmi a tým aj aktívne výchovné pôsobenie na žiakov mimo výchovno-vzdelávacieho procesu.

2.         Zamestnanci pri pedagogickom dozore sledujú a kontrolujú činnosť žiakov, sú oprávnení dávať im primerané príkazy a poučenia. Pedagogický dozor nad žiakmi v škole (mimo školy) patrí medzi povinnosti pedagogických zamestnancov a zahŕňa sa do ich týždenného pracovného času a nie pedagogického úväzku. Vykonáva sa pri všetkých organizačných formách vyplývajúcich z výchovno-vzdelávacieho procesu, učebných osnov, podujatí organizovaných školou.

3.         V škole vykonáva učiteľ dozor nad žiakmi pred vyučovaním, cez prestávky, po vyučovaní, pri ostatnej výchovno-vzdelávacej činnosti vyplývajúcej z učebných osnov, pri prechode žiakov z triedy do inej triedy, šatne prípadne iného určeného miesta, kde sa koná vyučovanie, výchovná činnosť (ihrisko, školský dvor a pod.). Pri zabezpečovaní dozoru nad žiakmi v školách (školských zariadeniach) sa postupuje podľa rozvrhu dozorov schválených riaditeľom školy.

4.         Dozor nad žiakmi na chodbách školy sa začína 7.00 hod. a končí sa odchodom žiakov na poobedné vyučovanie alebo záujmový krúžok. Ranný dozor od 7,00-7,30 hod. vykonáva školníčka, ktorá má daný čas započítaný do pracovnej doby. Od 7,30 dozor vykonáva pedagogický pracovník podľa harmonogramu dozorov.

5.         Na poobedňajšom vyučovaní alebo záujmovom krúžku vykonáva dozor nad žiakmi vyučujúci alebo vedúci krúžku.

 6.        Počas malých prestávok sú dvere učební otvorené.

7.         Mimo školy vykonáva učiteľ (pedagogický zamestnanec) dozor nad žiakmi pri plaveckom a lyžiarskom výcviku, školy v prírode, počas účasti žiakov na súťažiach, resp. pri ich príprave a na iných podujatiach organizovaných školou, pri vychádzke, výlete a exkurzii.

 

 

XII.   Vzťahy medzi žiakmi a učiteľmi

Ak sa učiteľovi podarí vytvoriť vzájomný dobrý osobný vzťah, jeho práca bude ľahšia a zábavnejšia. Vzťahy so žiakmi sú hlavnou odmenou učiteľského povolania.

1.         Dobré vzťahy medzi učiteľom a žiakom sú založené na vzájomnom rešpekte.

2.         Žiak si váži učiteľa pre jeho učiteľské schopnosti, osobné kvality, vedomosti a profesionalitu

3.         Učiteľ si ctí individualitu každého žiaka a váži si jeho snahu; častejšie využíva pozitívnu motiváciu pochvalou.

4.         Učiteľ si rešpekt žiakov nevynucuje násilím, ale dodržiavaním zásad správnej komunikácie so zreteľom na vek a osobitosti žiaka, prejaví záujem o názory, pocity a potreby žiaka.          

5.         Učiteľ nezosmiešňuje žiaka, ide príkladom v správaní; stanoví jasné pravidlá, vyžaduje ich dodržiavanie; žiak učiteľovi vyká, je zdvorilý, poslúchne jeho dobre mienené rady.

6.         Triedny učiteľ spolupracuje s kolektívom triedy pri jej estetickej úprave.

7.        Práva ustanovené v tomto školskom poriadku sa zaručujú rovnako každému žiakovi v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelaní.

8          Škola nemôže žiaka, pedagogického zamestnanca a ďalších zamestnancov školy postihovať alebo znevýhodňovať preto, že uplatňuje svoje práva podľa tohto školského poriadku.

9.         Výkonom práv začleneného žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami nemôžu byť obmedzené práva ostatných žiakov, ktorí sú účastníkmi výchovy a vzdelávania.

 10.      Žiaci zdravia učiteľov a ostatných pracovníkov školy pozdravom "Dobrý deň". Pozdrav musí byť zrozumiteľný. Vyučujúcich oslovujú "pán učiteľ, pani učiteľka" a ostatných zamestnancov školy podľa profesie (napr. pán školník, pani kuchárka, pani upratovačka, ...). 15. Žiaci sa voči sebe správajú tak, aby nedochádzalo k slovným alebo fyzickým útokom voči iným. Takéto útoky škola bude považovať za šikanovanie alebo kyberšikanovanie a bude to riešiť v trestno-právnom konaní.

11.       Urážlivé vyjadrovanie alebo osočovanie zamestnancov školy na sociálnych sieťach či v inom internetovom priestore, bude škola riešiť výchovnými opatreniami, prípadne v spolupráci s políciou.

 

 

XIII.   Ochrana pedagogického a odborného zamestnanca

 

 

1.         Právny poriadok poskytuje pedagogickému zamestnancovi a odbornému    zamestnancovi všeobecnú aj osobitú ochranu pred útokmi, ktoré sú priestupkami, trestnými činmi alebo zásahmi do jeho práva na ochranu osobnosti a jej prejavov a nastanú počas výkonu pedagogickej alebo odbornej činnosti alebo v súvislosti s ňou. Potenciálnym útočníkom môže byť najmä:

 

a) zákonný zástupca alebo iná blízka osoba dieťaťa/žiaka,

b) dieťa/žiak (ktorého právna zodpovednosť je obmedzená alebo úplne vylúčená),

c) iný pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec,

d) skupina osôb.

2.         Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec má postavenie chránenej osoby podľa zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov (ďalej len „TZ“), čo znamená, že trestný čin spáchaný na takejto osobe sa trestá prísnejšie. Týka sa to najmä týchto trestných činov:

 

a) vražda (§ 145 TZ),

b) zabitie (§ 147 TZ),

c) ublíženie na zdraví (§ 155 TZ),

d) poškodenie zdravia (§ 162 TZ),

e) obmedzovanie osobnej slobody (§ 183 TZ),

f) vydieranie (§ 189 TZ),

g) hrubý nátlak (§190 TZ),

h) nátlak (§ 192 TZ),

i) porušovanie domovej slobody (§ 194 TZ),

j) nebezpečné vyhrážanie (§ 360 TZ),

k) výtržníctvo (§ 364 TZ)

 

2.         Skutkovú podstatu trestného činu môžu napĺňať nasledovné skutočnosti:

 

            a) zamknutie v kabinete – obmedzovanie osobnej slobody,

b) fyzické napadnutie – výtržníctvo, ublíženie na zdraví, poškodenie zdravia,

c) psychický teror a hrozby – nebezpečné vyhrážanie,

d) vynucovanie lepšieho hodnotenia (lepšie známky) – vydieranie, hrubý nátlak, nebezpečné vyhrážanie.

 

3.      Okrem  ochrany pedagogického  zamestnanca a  odborného  zamestnanca  priznaním

         postavenia chránenej osoby považuje TZ spáchanie akéhokoľvek trestného činu voči

          pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi vo forme odplaty za to, že  

          voči páchateľovi alebo jeho osobe blízkej si plnil povinnosť vyplývajúcu zo zákona, za  

          priťažujúcu okolnosť, čo znamená pre páchateľa prísnejší trest.

 

4.        Ak sa pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec stal obeťou činu, o ktorom dôvodne predpokladá, že ide o trestný čin, môže podať trestné oznámenie podľa zákona č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov.

 

5.         Trestné oznámenie sa posudzuje vždy podľa obsahu, aj keď je nesprávne označené. Možno ho urobiť písomne, ústne do zápisnice na miestnom útvare Policajného zboru, ale aj faxom alebo elektronicky bez zaručeného elektronického podpisu – v týchto posledných dvoch uvedených prípadoch treba oznámenie potvrdiť písomne alebo ústne do zápisnice do troch pracovných dní, inak sa o ňom nekoná.

 

6.         Pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi, tak ako všetkým fyzickým osobám poskytuje ochranu aj priestupkový zákon. Ide o priestupky proti občianskemu spolunažívaniu.

 

 

 

 

 

Ako priestupok sa posudzuje:

 

a) ublíženie na cti (nahrávanie na mobil, kameru, tablet, zhotovenie karikatúry s   cieľom uraziť niekoho alebo ho vydať na posmech),

b) ublíženie na zdraví z nedbanlivosti,

c) úmyselné narušenie občianskeho spolunažívania vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, schválnosťami alebo iným hrubým správaním.

 

            Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec má ako každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy. Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jeho privolením. Pedagogický a odborný zamestnanec môžu podať žalobu na súde, v obvode ktorého má bydlisko žalovaný alebo na súde v obvode, ktorého došlo k porušeniu jeho práv.  

 

 

Záver:

 

Na zabezpečenie dôkladnej ochrany pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca platí, že najlepšia ochrana je prevencia. Prevenciu je potrebné realizovať v školách a predovšetkým v rodinách. Správnou výchovou viesť deti a žiakov k úcte a rešpektu voči pedagogickým a odborným zamestnancom škôl a k dodržiavaniu ich práv. Patričné náležitosti dôslednej výchovy k etickému správaniu voči pedagogickým a odborným zamestnancom sú súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu a každodenného spolunažívania učiteľov, odborných zamestnancov, vychovávateľov, žiakov a ich rodičov.

 

XIV.   Starostlivosť o ochranu  zdravia žiakov, bezpečnosť pri vyučovaní        

          a školských akciách  

 

1.        Všetci žiaci sú oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole. V prípadoch zvýšeného ohrozenia bezpečnosti a zdravia žiaka pri niektorých činnostiach sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom.

2.       Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.

3.       Žiak musí byť v škole a na všetkých školských a mimoškolských podujatiach oblečený a upravený vhodne a čisto, chrániť svoje zdravie a zdravie spolužiakov.

4.       Všetci žiaci školy sú povinní rešpektovať dozor konajúcich.

5.       Žiak musí chrániť svoje zdravie a zdravie spolužiakov; žiak nevykonáva činnosti,

ktoré sú zdraviu škodlivé, najmä fajčenie, pitie alkoholických nápojov, požívať zdraviu škodlivé látky. (§20,ods.6)

 

 6.       Žiak nesmie nosiť do školy predmety ohrozujúce vlastné zdravie a zdravie spolužiakov a pedagogických zamestnancov.

  7.           Akékoľvek poranenia, ktoré sa vyskytli žiakovi počas vyučovania alebo pri mimoškolskej akcii organizovanej školou /krúžky, výlety, exkurzie, súťaže, .../ nahlási triednej učiteľke alebo vyučujúcemu.

8.               V prípade, že má žiak zdravotné problémy už doma, neprichádza do školy, ostáva  doma a navštívi detskú lekárku. Ak sa jedná o 1 deň, môže doniesť písomné ospravedlnenie od rodičov.

9.               Každý žiak je povinný mať pri sebe alebo v triede vlastný uterák a mydlo, hygienické potreby, dôsledne dodržiava hygienické zásady najmä tým, že si umyje ruky po použití WC i pred každým jedlom.

10.       Žiak dodržiava zásady hygieny na WC - splachovanie, dodržiavanie čistoty, nerozhadzuje toaletný papier, neupcháva WC, nerozlieva vodu po podlahe a inak neznečisťuje priestory WC.

11.           Je prísne zakázané nosiť do školy, prechovávať, používať alebo rozširovať drogy, nelegálne, omamné látky ohrozujúce zdravie ako i predmety ohrozujúce zdravie.

12.       Vyučujúci je povinný zohľadňovať výšku a vzrast žiaka ako aj prípadné zrakové alebo sluchové vady žiaka.

13.       Pri činnostiach, pri ktorých vzniká riziko úrazu, je učiteľ pred ich začatím povinný poučiť a upozorniť žiakov na možné nebezpečenstvo vzniku úrazu.

14.       Prvú pomoc je povinný poskytnúť každý zamestnanec školy.

15.       Ak sa u žiaka vyskytnú parazity (vši), oznámia to rodičia alebo žiak, čo najskôr triednemu učiteľovi alebo riaditeľovi školy. V prípade zistenia výskytu parazitov (vší) u dieťaťa v škole, dieťa bude bezodkladne poslané domov v záujme nešírenia infekcie v kolektíve. Návrat do kolektívu odsúhlasí detský lekár potvrdením o bezinfekčnosti.

 16.      Ak sa žiakovi stane počas vyučovania, prestávky alebo školskej akcie úraz, okamžite to oznámi učiteľovi na vyučovacej hodine alebo dozorkonajúcemu učiteľovi, ktorý úraz prešetrí a spíše hneď v ten deň záznam o úraze. Oneskorené nahlásenie úrazu v nasledujúcich dňoch po dni úrazu škola nebude považovať za školský úraz.

17.       V prípade, že sa žiak necíti zdravotne v poriadku počas vyučovania, ohlási to ihneď vyučujúcemu alebo triednemu učiteľovi.

18.           K ochrane zdravia patrí aj správanie sa voči spolužiakom a dospelým osobám. Je prísne zakázané šikanovanie, psychické a fyzické násilie, ponižovanie osobnosti žiaka /nadávky, .../. Šikanovanie je trestný čin a v prípade zistenia bude oznámený polícii.

19.           Pri akomkoľvek zistení činností uvedených v bode 6 je žiak povinný  oznámiť  to pedagogickému pracovníkovi školy alebo riaditeľke školy.

 

 

XV.   Starostlivosť o školské zariadenie, školské potreby, učebné

pomôcky a učebnice  

 

1.         Školský majetok je naším spoločným vlastníctvom a má slúžiť mnohým generáciám. Preto je každá trieda zodpovedná za inventár, ktorý sa v nej nachádza. Žiaci s ním zaobchádzajú opatrne, nepoškodzujú ho.

2.         Žiaci dbajú, aby steny a podlahy učební boli čisté. Udržiavajú vzornú čistotu počas celého vyučovania. Šetrne zatvárajú dvere v učebniach, nebúchajú nimi a nepoškodzujú ich.

3.         Je zakázané žiakom manipulovať s oknami (vrátane žalúzií), všetkými didaktickými, elektrickými pomôckami, učiteľskými notebookmi a inými prostriedkami IKT a učebnými pomôckami, ktoré má pripravené učiteľ na hodinu. Okná otvárajú len vyučujúci a dozorkonajúci učitelia.

4.         Vzorne sa starajú o učebnice, učebné pomôcky, školské potreby, pridelenú skrinku na pomôcky v triede. Šetria ich a udržiavajú v čistote a poriadku

5.         Žiak musí chrániť učebnice a školské potreby, udržiavať v  poriadku  a  v  čistote  svoje miesto, triedu a ostatné školské priestory, chrániť majetok pred poškodením; nosiť do školy učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín a pokynov pedagogických zamestnancov. (§20 ods.4)

6.        Zariadenie tried, steny, lavice, školské stoličky, tabuľa, skrinky, odpadový kôš, učebné pomôcky, obrazy a iný materiál v škole sú hodnoty, ktoré slúžia aj iným žiakom na viac rokov. Preto sú ich povinní šetriť.

7.         Akékoľvek úmyselné poškodenie zariadenia školy, školských potrieb, školských pomôcok a učebníc spôsobuje škole finančné straty, ktoré musí nahradiť zákonný zástupca žiaka.

8.               Žiaci  sú povinní šetriť učebnice, nosiť ich do školy obalené, akékoľvek poškodenie     

učebnice alebo jej stratu hradí zákonný zástupca žiaka.

9.               Učebné pomôcky na škole majú dnes takú finančnú hodnotu, že sú pre školu málo  dostupné. Preto je povinnosťou každého žiaka používať ich šetrne.

10.       Žiak sa pohybuje v areáli školy len v čase nevyhnutnom pre vyučovanie a mimoškolské   aktivity organizované školou. Žiak je povinný šetriť areál školy, budovy, športoviská,  rastliny. Pohybuje sa len po chodníkoch.

 

XVI.  Správanie sa žiakov v záujmových útvaroch, na  výletoch, exkurziách,  športových akciách, na súťažiach a na iných mimoškolských akciách, organizovaných školou alebo na ktorých sa škola zúčastňuje

1.        Na mimoškolských aktivitách školy sa zúčastňujú žiaci len ak majú o ne záujem. Povinná    je účasť na krúžkoch alebo voliteľných  predmetoch, do ktorých sa však žiak prihlásil dobrovoľne.

2.        Na mimoškolských aktivitách sa môžu zúčastňovať len žiaci, u ktorých je záruka disciplinovaného správania sa a bezpodmienečného dodržiavania pokynov učiteľa.

3.        Akákoľvek akcia mimo školy je organizačne náročná a vytvára zväčšené predpoklady pre možné zdravotné ohrozenie žiaka. Preto je nevyhnutné dodržiavať každý príkaz pedagogického pracovníka na akcii.

4.         Pre všetky mimoškolské aktivity platia rovnaké ustanovenia školského poriadku ako  v predošlých bodoch I-III.

 

XVII.   Správanie sa žiakov mimo školy  

1.         Žiak sa musí správať slušne aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní a prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a spoločenské normy správania.(§20 ods.1)

2.        Za správanie sa žiakov mimo školy zodpovedá zákonný zástupca.

3.         Akékoľvek porušenie zákona, narušenie medziľudských vzťahov, konfliktov vyplývajúcich  z problémov zo  školy sú žiaci povinní hlásiť pedagogickým pracovníkom alebo vedeniu školy.

4.         Aj na verejnosti žiak reprezentuje školu, preto je povinný správať sa slušne ku     zamestnancom školy, k dospelým osobám, ku spolužiakom a ostatným ľuďom.

5.         Každý žiak má právo požiadať pedagogického pracovníka o pomoc aj pri riešení svojich problémov mimo školy, informovať ho o možných prekážkach svojej prípravy na vyučovanie alebo o problémoch ohrozujúcich zdravý vývin svojej osobnosti.

 

XVIII.         Výchovné opatrenia a odmeny

Za nedodržanie školského poriadku môže vedenie školy uložiť žiakovi tieto opatrenia vo výchove:

1.         Zápis do triednej knihy a žiackej knižky - dostane žiak za nasledovné porušenie školského       poriadku:

      · neprezúvanie sa v priestoroch školy

      · opakované nevhodné správanie na vyučovaní

      · opakované nevhodné správanie počas prestávok alebo v školskej jedálni

      · opakované zabúdanie školských pomôcok a pod.

 

  1.     Pokarhanie od triedneho učiteľa pred celou triedou - dostane žiak za nasledovné porušenie      školského poriadku:

· neospravedlnená absencia 1 - 4 vyučovacie hodiny za polrok

· opakované nevhodné správanie na vyučovaní

· opakované nevhodné správanie počas prestávok alebo v školskej jedálni

   opakované zabúdanie školských pomôcok

· nosenie zakázaných vecí do školy

· úmyselné poškodenie majetku školy

· prepisovanie známok

· ubližovanie spolužiakom

· znečisťovanie školského areálu a pod.

 

  1. Pokarhanie od riaditeľa školy pred zhromaždením žiakov školy - dostane žiak za nasledovné porušenie školského poriadku:

 · neospravedlnená absencia 5 – 9 vyučovacích hodín za polrok

       · opakované nevhodné správanie na vyučovaní

       · opakované nevhodné správanie počas prestávok alebo v školskej jedálni

       · opakované zabúdanie školských pomôcok

       · závažné poškodenie školského majetku

       · opakované oneskorené príchody do školy

       · fyzické alebo psychické ubližovanie spolužiakom, šikana a kyberšikana

       · za urážlivé vyjadrovanie alebo osočovanie zamestnancov školy na sociálnych sieťach či  

          v inom internetovom priestore

      · znečisťovanie školského areálu a pod.

 

4.   Znížená známka zo správania na 2. stupeň

  • Za porušenie školského poriadku, podľa posúdenia triednym učiteľom alebo vyučujúcim / 5 zápisov v triednej knihe
  • za prechovávanie drog, alkoholu a omamných látok v škole
  • za opakovanú neospravedlnenú absenciu 10 – 15 vyučovacích hodín za polrok
  • šikanovanie, kyberšikanovanie
  • hrubé a opakujúce sa neslušné správanie voči spolužiakom a pracovníkom školy
  • fyzické alebo psychické ubližovanie spolužiakom
  • za urážlivé vyjadrovanie alebo osočovanie zamestnancov školy na sociálnych sieťach či v inom internetovom priestore
  • za požívanie alkoholických nápojov na verejných priestranstvách a miestach, kde sa alkohol podáva

 na 3. stupeň

  • za závažné alebo opakované porušenie školského poriadku
  • za dlhodobú neospravedlnenú absenciu 16 - 30 vyučovacích hodín za polrok
  • za opakované porušenie zákazu prechovávania drog, alkoholu a omamných látok a ich užívanie
  • krádež, podvody a falšovanie
  • šikanovanie, kyberšikanovanie a vydieranie
  • vandalizmus
  • zvlášť hrubé a opakujúce sa neslušné správanie voči spolužiakom a pracovníkom školy
  • za urážlivé vyjadrovanie alebo osočovanie zamestnancov školy na sociálnych sieťach či v inom internetovom priestore
  • za opakované požívanie alkoholických nápojov na verejných priestranstvách a miestach, kde sa alkohol podáva.

 

Po pokarhaní riaditeľa školy, alebo pri závažných priestupkoch /krádež, ublíženie na zdraví, úmyselné ničenie školského majetku, prechovávanie alebo konzumácia drog, alkoholu, fajčenie v priestoroch školy alebo v areáli školy .../, nasleduje znížená známka zo správania o 1 stupeň /na pedagogickej rade/. Pri opakovaných priestupkoch po znížení známky zo správania o 1 stupeň alebo pri mimoriadne závažných priestupkoch nasleduje znížená známka zo správania o 2 stupne /na pedagogickej rade/.

Opatrenia vo výchove

1.       Opatrenie   na   posilnenie   disciplíny   žiaka   sa   ukladá   po  objektívnom   prešetrení   za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku školy. Toto opatrenie predchádza spravidla zníženiu stupňa zo správania.

 

2.         Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z opatrení, najmä napomenutie            od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od riaditeľa.

 

3.         Pokarhanie triednym učiteľom udeľuje triedny učiteľ so súhlasom  riaditeľa                 po prerokovaní v pedagogickej rade. Riaditeľ udeľuje pokarhanie riaditeľom školy      po prerokovaní v pedagogickej rade.

 

4.         O   udelení   výchovného   opatrenia   informuje   riaditeľ   preukázateľným   spôsobom zákonného zástupcu žiaka. Výchovné opatrenie sa zaznamenáva žiakovi do triedneho výkazu alebo katalógového listu žiaka.

 

5.         Udelenie zníženého  stupňa  zo  správania  podľa  § 55 o ds. 6 písm. c)  a  d) zákona  sa odôvodní v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka.

 

6.         Ak sa použije ochranné opatrenie podľa § 58 zákona, riaditeľ bezodkladne privolá     zákonného zástupcu žiaka, ktorý za žiaka preberá zodpovednosť.

 

 

 

Pochvaly a iné ocenenia

 

1.         Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za

záslužný alebo statočný čin podľa § 58 zákona.

 

2.         Návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje v pedagogickej rade.

 

3.         Ústnu alebo písomnú pochvalu udeľuje žiakovi pred kolektívom triedy alebo školy

triedny učiteľ, riaditeľ, môže aj zástupca zriaďovateľa školy alebo zástupca právnickej osoby.

4.         V  osobitne  odôvodnených  prípadoch  najmä  statočný  čin,  ktorým  bol  zachránený

ľudský život alebo majetok značnej materiálnej hodnoty môže udeliť žiakovi pochvalu alebo iné ocenenie aj orgán verejnej správy, minister školstva alebo prezident republiky.

 

5.         Pochvaly a iné ocenenia sa zaznamenávajú do triedneho výkazu alebo katalógového

listu žiaka. (Vyhláška č. 320/2008 § 21)

      Pochvala triedneho učiteľas písomným oznámením rodičom - udeľuje sa žiakom s výborným alebo chválitebným prospechom, za vzornú dochádzku do školy a veľmi dobré správanie, za vzornú reprezentáciu triedy v rámci školy, pomoc triednemu učiteľovi, priebežne a na pedagogickej rade.


Pochvala riaditeľa školy – pri mimoriadnych aktivitách v prospech školy, pri úspešnej reprezentácii školy – na pedagogickej rade za I. a II. polrok školského roku. Finančné odmeny   a vecné odmeny pre žiakov - za úspešnú reprezentáciu školy, za mimoriadne aktivity v prospech školy – na záver školského roku odovzdá riaditeľ školy- o udelení odmeny rozhoduje pedagogická rada.

 

XIX.     Osobitné opatrenia pri vyučovaní

    1. Telesná výchova:

a)  žiaci sú povinní dodržiavať všetky hygienické, bezpečnostné predpisy a prevádzkový poriadok  minitelocvične, o ktorých boli vyučujúcim informovaní na úvodnej hodine telesnej výchovy,

b)  žiaci sú povinní nosiť kompletný telocvičný úbor a športovú obuv - dva druhy obuvi - zvlášť športovú obuv do telocvične (tenisky, cvičky, halovky a pod.) a zvlášť športovú obuv na von (botasky, pevnejšie tenisky; pozor – cvičky sú nevhodné). Športovú obuv na von môže žiak používať i k pracovnému úboru na prácu vonku.

 

  1. Pracovné vyučovanie- svet práce, práca v areáli školy:

 

a) žiaci dodržujú pokyny učiteľa o bezpečnosti pri práci,

b) žiaci sú povinní mať na vyučovacej hodine oblečené vhodné pracovné oblečenie a obuv,

c) žiaci sú pri práci povinní dbať na bezpečnosť vlastnú i bezpečnosť spolužiakov.

 

  1. Vyučovanie v odborných učebniach –počítačovej, v školskej knižnici:

 

a) vyučujúci je povinný upozorniť žiakov na bezpečnostné opatrenia pri vyučovaní v učebniach,

b)  žiak je povinný poznať a dodržiavať prevádzkové poriadky učební,

d)  každý žiak je povinný v učebniach dodržiavať čistotu, poriadok, pracovať iba na pridelenej úlohe,

e)  pri práci v učebniach dbá každý žiak nielen na svoju bezpečnosť, ale aj na bezpečnosť svojich spolužiakov,

f) v učebniach je zakázané jesť a piť.

 

 

XX.   Opatrenia zamerané proti šikanovania detí a žiakov vyplývajúce zo   smernice č.36/2018 MŠ VV a Š SR

 

V  škole  netolerujeme šikanovanie v priamej forme - najmä fyzické útoky, urážky, nadávky posmech, zosmiešňovanie, príkazy agresora vykonať určitú vec proti vôli obete, odcudzenie vecí, vyhrážanie, vydieranie,  zneužitie osobných údajov, fotografií, šírením nepravdivých informácií alebo kyberšikanovaním alebo v nepriamej forme - najmä prehliadaním, ignorovaním, zámerným vyčleňovaním z kolektívu alebo nedobrovoľným vystavovaním agresívnym situáciám.

 

Prijímame každého tak, aký je, neposudzujeme ostatných podľa vzhľadu, farby pleti, schopností,...

Žiak :

Je zakázané propagovať alebo šíriť násilie, rasizmus a iné druhy intolerancie a xenofóbie. V prípade, že zistíš akékoľvek podozrenie či náznak rasovej neznášanlivosti, xenofóbie alebo šikanovania, okamžite o tom informuj triedneho alebo dozorkonajúceho učiteľa.

 

 V prípade výskytu šikanovania:

 

  • bude chránený zdroj informácií
  • v spolupráci so školským psychológom, výchovným poradcom, vedením školy a triednym učiteľom bude prešetrená daná situácia (zistiť formu, rozsah šikanovania, viesť rozhovory s účastníkmi incidentu)
  • bude vedený záznam o konfliktných situáciách (zodpovedný triedny učiteľ) budú sprísnené bezpečnostné opatrenia (posilniť pedagogický dozor počas prestávok, vymedziť priestor žiakov počas prestávok, striedať miesta dozoru, náhodne kontrolovať predtým nekontrolované priestory školy, v prípade potreby bude agresívny žiak počas prestávok pri dozorkonajúcom učiteľovi
  • v prípade potreby ochrany šikanovaného žiaka bude zariadený bezpečný odchod domov – skôr, resp. zdržať agresora dlhšie
  • bezodkladne budú informovaní rodičia agresora aj obete (každého zvlášť) • bude riešená vzniknutá situácia z celou triedou (oznámiť, že takéto správanie sa netoleruje, ako sa bude situácia riešiť, ako budú vinníci potrestaní ) následne bude monitorovaná situácia v triede i v škole

 

 

V prípade výskytu agresívneho správania žiaka

 

  • bude žiak okamžite vylúčený z vyučovania, umiestnený do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca
  • okamžite bude privolaný zákonný zástupca žiaka
  • v prípade neovládateľného agresívneho správania sa žiaka bude privolaná polícia

 

 

XXI. Záverečné ustanovenia

            Školský poriadok školy je otvorený dokument. Na základe oprávnených pripomienok prostredníctvom Pedagogickej rady, Rady školy a Rady rodičov ho môžeme operatívne upravovať.

            Školský poriadok sa stáva záväzným pre žiaka po oboznámení sa s jeho obsahom na prvej triednickej hodine na začiatku školského roka a oboznámenie sa s ním žiak potvrdí triednemu učiteľovi svojím podpisom do zošita triedneho učiteľa. Tento školský poriadok nadobúda platnosť a účinnosť dňom jeho podpisu riaditeľom školy.

 

Školský poriadok základnej školy nadobúda právoplatnosť 02.09.2021.

Schválené Pedagogickou radou dňa 02.09.2021

 

 

                                                                                                                                                                                                                                  PaedDr. Andrea Štefanková     

                                                                                                       riaditeľka školy

                                                                                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Oponice 114
    Oponice 114
    956 14 Oponice
  • +421 38 5317 135
    0910 902 965

Fotogaléria