Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
ZÁKLADNÁ ŠKOLA, OPONICE 114
ŠKOLSKÝ PORIADOK
ŠKOLSKÝ ROK : 2016/2017 Mgr. Drahomíra Bujnová
riaditeľka školy
Základná škola, Oponice 114 |
||||||||||
Školský poriadok Práva a povinnosti žiakov
|
||||||||||
|
Č a s o v é r o z d e l e n i e d ň a :
Vstup žiakov do budovy školy je možný od 6,50 hod.
V y u č o v a n i e :
1. vyučovacia hodina 7,50 - 8,35 prestávka 10 min
2. vyučovacia hodina 8,45 - 9,30 prestávka 15 min
3. vyučovacia hodina 9,45 - 10,30 prestávka 10 min
4. vyučovacia hodina 10,40 - 11,25 prestávka 5 min
5. vyučovacia hodina 11,30 - 12,15 prestávka 10 min
6. vyučovacia hodina 12,25 - 13,10 prestávka 10 min
Školský poriadok základnej školy je vypracovaný v súlade s § 153 Zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov č. 245/2008 Z. z., vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 o základnej škole a podľa Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy. Bol prerokovaný na pedagogickej rade a s orgánmi školskej samosprávy. Je platný od 30. augusta 2013, v terajšom znení od 02.09.2016. Školský poriadok je súhrn pravidiel, ktorými sa zabezpečuje plnenie povinnej školskej dochádzky žiakov, chod vyučovania a organizácie školy
Práva a povinnosti žiakov
Práva a povinnosti rodičov (zákonných zástupcov)
Za dôvod ospravedlniteľnej neúčasti žiaka v škole sa uznáva najmä:
a) choroba žiaka,
b) lekárom nariadený zákaz jeho dochádzky do školy,
d) mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky,
d) náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov,
e) mimoriadne udalosti v rodine žiaka,
f) účasť žiaka na organizovanej športovej príprave, na súťažiach prípadne v štátnej reprezentácii, na podujatiach organizovaných spoločenskými inštitúciami, podieľajúcimi sa na výchove dieťaťa
g) iné závažné udalosti, ktoré znemožňujú jeho účasť v škole na základe posúdenie riaditeľa školy. ( Zákon č.245/2008 , § 144 ods.9- školský zákon)
I. Dochádzka do školy
1. Žiak sa musí v škole správať slušne, dbať na pokyny pedagogických zamestnancov, podľa svojich schopností sa svedomite pripravovať na vyučovanie a dodržiavať školský poriadok. (§20 ods.1 vyhlášky MŠ SR č 320/2008 z 23.7.2008 o základnej škole)
2. Žiak prichádza do školy včas, najneskôr 5 minút pred začiatkom vyučovania, aby sa mohol pripraviť na vyučovanie.
3. Ak žiak z vážnych dôvodov nestihne začiatok vyučovania na 1. vyučovaciu hodinu, oznámi dôvod svojho meškania vyučujúcemu.
4. Žiak musí byť v škole vhodne, čisto a bez výstredností oblečený a upravený.(§20 ds.3). Má prezuvky, ktoré by mali byť pohodlné, hygienicky nezávadné, mali by zabezpečovať bezpečný pohyb žiaka v škole. Športová obuv patrí do telocvične a na športoviská.
5. Pred vstupom do školy si žiak očistí obuv, v šatni sa prezuje a nepotrebný odev si odloží.
6. Neprítomnosť maloletého dieťaťa alebo žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží dieťa, žiak, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia potvrdenie od lekára. (Zákon č. 245/2008 ods.10- školský zákon)
alebo mobil triedneho učiteľa viď Žiacku knižku žiaka
c) alebo e - mailom: zsoponice@gmail.com
7. Ak žiak opustí školu a vyučovanie pre vopred známu príčinu alebo zo zdravotných dôvodov, vyžiada si súhlas vyučujúceho nasledovne:
a) z jednej vyučovacej hodiny uvoľní žiaka vyučujúci, oznámi to triednemu učiteľovi
b) na 1 deň uvoľní žiaka triedny učiteľ
c) na viac ako 1 deň uvoľní žiaka riaditeľ školy, po konzultácii s triednym učiteľom, riaditeľ školy si vyžiada žiadosť o uvoľnenie v písomnej forme.
8. Ak ochorie žiak alebo niektorá z osôb, s ktorými žiak býva, alebo je v trvalom styku na prenosnú chorobu, oznámi túto skutočnosť zákonný zástupca žiaka ihneď riaditeľovi školy.
9. Za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka v škole sa považuje neprítomnosť žiaka na vyučovaní od prvej hodiny, ktorá nebola zákonným zástupcom žiaka ospravedlnená. Takéto prípady rieši riaditeľ školy, podľa platných predpisov a oznámi to zákonnému zástupcovi žiaka.
10. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny v triede je žiak povinný dať do poriadku svoje miesto, očistiť ho od odpadkov, vyložiť stoličku. Týždenníci zotrú na mokro tabuľu, zatvoria okná, skontrolujú vodovodné kohútiky. Na pokyn učiteľa žiaci opustia triedu, pod dozorom učiteľa odchádzajú do šatne, do ŠKD alebo na obed.
11. Pred skončením vyučovania žiak nesmie bez dovolenia vychádzať zo školskej budovy; zdržiavať sa v školských priestoroch v čase mimo vyučovania môže žiak len za podmienok určených školským poriadkom. (§20 ods.5)
12. Žiaci sa nesmú bezdôvodne bez dozoru učiteľa zdržiavať po skončení vyučovania v triede, v budove školy, ani v areáli školy.
13. Žiakom nie je dovolené nosiť do školy akékoľvek predmety, ktoré nie sú potrebné na vyučovanie alebo majú veľkú cenu (MP3 prehrávače, klenoty, cennosti). Škola neručí za stratu alebo poškodenie týchto predmetov.
14. Počas vyučovania žiak nesmie používať mobilný telefón, musí ho mať vypnutý. Nosí ho na vlastné nebezpečenstvo. Použiť ho môže iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa alebo jeho povereného zástupcu.(§20 ods.7) Nesmie ho používať na šírenie nevhodných obrazových alebo textových správ. Nesmie nahrávať učiteľov, žiakov alebo iné osoby bez jeho vedomia.
15. Pri porušení bodu 14 bude žiakovi mobil uskladnený u riaditeľa školy a vrátený žiakovi po vyučovaní. Ak sa bude problém opakovať, mobil alebo iný prístroj bude vrátený zákonnému zástupcovi žiaka.
II. Správanie sa na vyučovaní
1. Žiak má právo, aby mu nové poznatky boli vysvetlené zrozumiteľne, primerane jeho veku, aby sa na nejasnosti mohol opýtať svojich učiteľov. Pýta sa však taktne tak, aby čo najmenej rušil učenie sa ostatných spolužiakov.
2. Každý sa môže pomýliť, prípadne niečo zabudnúť. Žiak má však dopredu upozorniť vyučujúcich na prípadné prekážky pri plnení školských povinností a ospravedlniť sa na začiatku vyučovacej hodiny. Žiak má právo na omyl, ale nesmie to zneužívať.
3. Žiak si má vybrať taký spôsob prípravy na vyučovanie, aby získal čo najlepšie hodnotenie. Ak má žiak dojem, že jeho hodnotenie známkou nebolo úmerné jeho vedomostiam, môže slušne a taktným spôsobom upozorniť vyučujúceho na domnelé krivdy alebo neprávosti.
4. Žiak má právo byť vypočutý a vyjadriť svoj názor. Ak sa chce niečo spýtať, alebo odpovedať, hlási sa zdvihnutím ruky. Ak je vyvolaný, odpovedá nahlas a zreteľne.
5. Žiak má právo zvoliť si svoje miesto v triede, sedieť s kým chce, ak svojim správaním neruší učiteľa a spolužiaka. V takomto prípade určí žiakovi miesto v triede učiteľ alebo vyučujúci.
6. Žiak dochádza na vyučovanie pripravený. Veci potrebné na vyučovanie si pripraví cez prestávku, ostatné veci má v aktovke.
7. Do školy je žiak povinný nosiť pridelené učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín, prípadne podľa pokynov učiteľa. Nie je dovolené nosiť predmety, ktoré rozptyľujú jeho pozornosť a pozornosť spolužiakov, prípadne ohrozujú zdravie a bezpečnosť( nože, cigarety, zbrane, zápalky, zapaľovače, zapáchajúce látky reťaze). Podobne nie je prípustné nosiť do školy väčšiu sumu peňazí a cenné veci. Pri odcudzení týchto vecí neberie škola na seba zodpovednosť a nebude robiť opatrenia. Drahé predmety nosia žiaci na vlastnú zodpovednosť. (§20 ods.8)
8. Žiaci sa na škole pohybujú len pod dozorom pedagogických pracovníkov. Na vyučovanie mimo triedy /telesná výchova, hudobná výchova a iné/ čakajú podľa pokynov vyučujúceho, presúvajú sa na miesto vyučovania jedine pod jeho dozorom, podľa jeho pokynov.
9. Žiak sedí na vyučovaní slušne, pozorne sleduje učiteľov výklad a odpovede spolužiakov. Nenašepkáva, neodpisuje školské ani domáce úlohy. Zadané domáce úlohy nie je dovolené písať v škole.
10. Ak učiteľ osloví žiaka, /vyvolá ho k tabuli/ žiak sa postaví a odpovedá na otázky učiteľa. Učiteľ si môže zvoliť aj inú formu vyučovacej hodiny, kedy žiaci pri odpovediach nevstávajú, rozprávajú sa s učiteľom aj bez vyzvania učiteľa, komunikujú so spolužiakmi i s učiteľom uvoľnenou formou. Tento spôsob vyučovania je učiteľ povinný oznámiť žiakom pred začiatkom vyučovacej hodiny, najneskôr však na začiatku vyučovacej hodiny. Spôsob komunikácie, ako i priebeh a pravidlá vyučovacej hodiny určí vyučujúci na začiatku vyučovacej hodiny.
11. Keď vstúpi do triedy dospelá osoba, žiaci vstanú. Sadnú si na pokyn učiteľa. Žiaci nezdravia /nevstávajú/ na hodinách VYV, TEV, PVC, HUV a pri písaní kontrolných prác.
12. Ku všetkým pedagógom a zamestnancom školy sa správajú zdvorilo a pri stretnutí sa zdravia pozdravom: „Dobré ráno. Dobrý deň. Dovidenia.“ Oslovenie učiteľov je pán, pani.
13. Žiak sa zdvorilo správa aj ku svojim spolužiakom, je k nim tolerantný, nepoužíva vulgarizmy, fyzické a psychické násilie, chráni zdravie svoje i svojich spolužiakov.
14. Žiaci sa správajú ku sebe ohľaduplne, slušne a taktne. Fyzické násilie, terorizovanie, šikanovanie, ale i urážanie, vysmievanie a ponižovanie osobnosti žiaka bude chápané ako narušovanie školského poriadku.
15. Manipulovať so žalúziami, s oknami, s vypínačmi ako i s iným zariadením triedy môže žiak len so súhlasom vyučujúceho.
16. Ak sa žiak nemohol pripraviť na vyučovanie, ospravedlní sa vyučujúcemu na začiatku vyučovacej hodiny a určí dôvod svojej nepripravenosti.
17. Žiak udržuje svoje miesto v čistote a poriadku, neničí školské lavice, školské stoličky, ani zariadenie, steny a podlahu v triede a v škole. Šetrne zaobchádza s učebnicami, učebnými pomôckami a školským zariadením. Ak úmyselne zničí zariadenie školy, učebnice, školské potreby svoje alebo spolužiakove, uhradí škodu a bude niesť následky za porušenie školského poriadku.
III. Správanie sa žiakov cez prestávky
1. Žiak má právo cez prestávku na oddych a na desiatu. Právo na oddych majú aj ostatní spolužiaci. Preto žiak nie je nadmieru hlučný, nepôsobí rušivo na ostatných spolužiakov.
2. Počas prestávky žiak rešpektuje pokyny dozorkonajúceho učiteľa a zároveň sa pripravuje na nasledujúcu vyučovaciu hodinu.
3. Počas malých prestávok žiaci zostávajú v triede. Akékoľvek problémy riešia prostredníctvom dozorkonajúceho učiteľa.
4. Počas veľkej prestávky žiaci vychádzajú z tried, v triede zostávajú jedine týždenníci. Ak v triede zostanú žiaci na prípravu na vyučovanie alebo zo zdravotných dôvodov, musí to byť so súhlasom dozorkonajúceho učiteľa.
5. Počas veľkej prestávky sa žiaci zdržiavajú len v určených priestoroch – na chodbe, v určenej časti areálu školy. Akýkoľvek iný pohyb po areáli školy, mimo areálu školy, bez vedomia dozorkonajúceho učiteľa je neprípustný.
6. Nie je dovolené žiakom bez dôvodu vchádzať, alebo sa zdržiavať v inej triede, ako tej, do ktorej patrí.
IV. Správanie sa žiakov v zariadení školského stravovania
1. Žiak má právo stravovať sa v ŠJ.
2. V ŠJ sa žiak zdržiava jedine počas vydávania stravy, v čase nevyhnutnom pre konzumáciu stravy.
3. V ŠJ sa pohybujú len žiaci, ktorí sa tu stravujú, ostatní žiaci, ak chcú, čakajú na stravujúcich sa žiakov mimo budovy.
4. V jedálni sa žiak správa slušne, nevykrikuje, nerozpráva nahlas, neničí príbory ani obrusy.
5. Žiak dodržiava pokyny vychovávateľky a iných učiteľov .
6. Žiak rešpektuje nariadenia a pokyny vedúcej ZŠS, ako i kuchárok.
7. Žiak odnáša použitý riad k okienku, nechá po sebe čisté miesto, pri odchode od stola zasunie stoličku.
V. Starostlivosť o zdravie
1. Žiak musí chrániť svoje zdravie a zdravie spolužiakov; žiak nevykonáva činnosti,
ktoré sú zdraviu škodlivé, najmä fajčenie, pitie alkoholických nápojov, požívať zdraviu škodlivé látky. (§20,ods.6)
2. Žiak nesmie nosiť do školy predmety ohrozujúce vlastné zdravie a zdravie spolužiakov a pedagogických zamestnancov.
3. Akékoľvek poranenia, ktoré sa vyskytli žiakovi počas vyučovania alebo pri mimoškolskej akcii organizovanej školou /krúžky, výlety, exkurzie, súťaže, .../ nahlási triednej učiteľke alebo vyučujúcemu.
4. V prípade, že má žiak zdravotné problémy už doma, neprichádza do školy, ostáva doma a navštívi detskú lekárku. Ak sa jedná o 1 deň, môže doniesť písomné ospravedlnenie od rodičov.
5. Každý žiak je povinný mať pri sebe alebo v triede vlastný uterák a mydlo, hygienické potreby.
6. Je prísne zakázané nosiť do školy, prechovávať, používať alebo rozširovať drogy, nelegálne, omamné látky ohrozujúce zdravie ako i predmety ohrozujúce zdravie.
7. V prípade, že sa žiak necíti zdravotne v poriadku počas vyučovania, ohlási to ihneď vyučujúcemu alebo triednemu učiteľovi.
8. K ochrane zdravia patrí aj správanie sa voči spolužiakom a dospelým osobám. Je prísne zakázané šikanovanie, psychické a fyzické násilie, ponižovanie osobnosti žiaka /nadávky, .../. Šikanovanie je trestný čin a v prípade zistenia bude oznámený polícii.
9. Pri akomkoľvek zistení činností uvedených v bode 6 je žiak povinný oznámiť to pedagogickému pracovníkovi školy alebo riaditeľke školy.
VI. Starostlivosť o školské zariadenie, školské potreby, učebné pomôcky a učebnice
1. Žiak musí chrániť učebnice a školské potreby, udržiavať v poriadku a v čistote svoje miesto, triedu a ostatné školské priestory, chrániť majetok pred poškodením; nosiť do školy učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín a pokynov pedagogických zamestnancov. (§20 ods.4)
2. Zariadenie tried, steny, lavice, školské stoličky, tabuľa, skrinky, odpadový kôš, učebné pomôcky, obrazy a iný materiál v škole sú hodnoty, ktoré slúžia aj iným žiakom na viac rokov. Preto sú ich povinní šetriť.
3. Akékoľvek úmyselné poškodenie zariadenia školy, školských potrieb, školských pomôcok a učebníc spôsobuje škole finančné straty, ktoré musí nahradiť zákonný zástupca žiaka.
4. Žiaci sú povinní šetriť učebnice, nosiť ich do školy obalené, akékoľvek poškodenie
učebnice alebo jej stratu hradí zákonný zástupca žiaka.
5. Učebné pomôcky na škole majú dnes takú finančnú hodnotu, že sú pre školu málo dostupné. Preto je povinnosťou každého žiaka používať ich šetrne.
6. Žiak sa pohybuje v areáli školy len v čase nevyhnutnom pre vyučovanie a mimoškolské aktivity organizované školou. Žiak je povinný šetriť areál školy, budovy, športoviská, rastliny. Pohybuje sa len po chodníkoch.
VII. Správanie sa žiakov v záujmových útvaroch, na výletoch, exkurziách, športových akciách, na súťažiach a na iných mimoškolských akciách, organizovaných školou alebo na ktorých sa škola zúčastňuje
1. Na mimoškolských aktivitách školy sa zúčastňujú žiaci len ak majú o ne záujem. Povinná je účasť na krúžkoch alebo nepovinných predmetoch, do ktorých sa však žiak prihlásil dobrovoľne.
2. Na mimoškolských aktivitách sa môžu zúčastňovať len žiaci, u ktorých je záruka disciplinovaného správania sa a bezpodmienečného dodržiavania pokynov učiteľa.
3. Akákoľvek akcia mimo školy je organizačne náročná a vytvára zväčšené predpoklady pre možné zdravotné ohrozenie žiaka. Preto je nevyhnutné dodržiavať každý príkaz pedagogického pracovníka na akcii.
4. Pre všetky mimoškolské aktivity platia rovnaké ustanovenia školského poriadku ako v predošlých bodoch I-III.
VIII. Správanie sa žiakov mimo školy
1. Žiak sa musí správať slušne aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní a prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a spoločenské normy správania.(§20 ods.1)
2. Za správanie sa žiakov mimo školy zodpovedá zákonný zástupca.
3. Akékoľvek porušenie zákona, narušenie medziľudských vzťahov, konfliktov vyplývajúcich z problémov zo školy sú žiaci povinní hlásiť pedagogickým pracovníkom alebo vedeniu školy.
4. Aj na verejnosti žiak reprezentuje školu, preto je povinný správať sa slušne ku zamestnancom školy, k dospelým osobám, ku spolužiakom a ostatným ľuďom.
5. Každý žiak má právo požiadať pedagogického pracovníka o pomoc aj pri riešení svojich problémov mimo školy, informovať ho o možných prekážkach svojej prípravy na vyučovanie alebo o problémoch ohrozujúcich zdravý vývin svojej osobnosti.
IX. Odmeny a výchovné opatrenia
1. Pri porušovaní školskej dochádzky sa postupuje nasledovne - dochádzka, neospravedlnená neprítomnosť žiaka v škole:
- do 3 vymeškaných vyučovacích hodín – napomenutie TU
- viac ako 4 vymeškané vyuč. hodiny – do 2 dní – pokarhanie RŠ
- opakovanie 4 vyuč. hodiny alebo viac ako 3 vyuč. dni - znížená známka zo správania sa
- viac ako 15 vyuč. hodín za mesiac – oznámenie obecnému úradu, návrh na zastavenie vyplácania rodinných prídavkov
2. Po štyroch zápisoch o porušovaní školského poriadku nasleduje napomenutie triedneho učiteľa /priebežne/.
Po troch napomenutiach triedneho učiteľa nasleduje pokarhanie triedneho učiteľa /priebežne, na pedagogickej rade/.
Po pokarhaní riaditeľa školy, alebo pri závažných priestupkoch /krádež, ublíženie na zdraví, úmyselné ničenie školského majetku, prechovávanie alebo konzumácia drog, alkoholu, fajčenie v priestoroch školy alebo v areáli školy .../, nasleduje znížená známka zo správania o 1 stupeň /na pedagogickej rade/. Pri opakovaných priestupkoch po znížení známky zo správania o 1 stupeň alebo pri mimoriadne závažných priestupkoch nasleduje znížená známka zo správania o 2 stupne /na pedagogickej rade/.
Opatrenia vo výchove
1. Opatrenie na posilnenie disciplíny žiaka sa ukladá po objektívnom prešetrení za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku školy. Toto opatrenie predchádza spravidla zníženiu stupňa zo správania.
2. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z opatrení, najmä napomenutie od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od riaditeľa.
3. Pokarhanie triednym učiteľom udeľuje triedny učiteľ so súhlasom riaditeľa po prerokovaní v pedagogickej rade. Riaditeľ udeľuje pokarhanie riaditeľom školy po prerokovaní v pedagogickej rade.
4. O udelení výchovného opatrenia informuje riaditeľ preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka. Výchovné opatrenie sa zaznamenáva žiakovi do triedneho výkazu alebo katalógového listu žiaka.
5. Udelenie zníženého stupňa zo správania podľa § 55 o ds. 6 písm. c) a d) zákona sa odôvodní v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka.
6. Ak sa použije ochranné opatrenie podľa § 58 zákona, riaditeľ bezodkladne privolá zákonného zástupcu žiaka, ktorý za žiaka preberá zodpovednosť.
Pochvaly a iné ocenenia
1. Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za
záslužný alebo statočný čin podľa § 58 zákona.
2. Návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje v pedagogickej rade.
3. Ústnu alebo písomnú pochvalu udeľuje žiakovi pred kolektívom triedy alebo školy
triedny učiteľ, riaditeľ, môže aj zástupca zriaďovateľa školy alebo zástupca právnickej osoby.
4. V osobitne odôvodnených prípadoch najmä statočný čin, ktorým bol zachránený
ľudský život alebo majetok značnej materiálnej hodnoty môže udeliť žiakovi pochvalu alebo iné ocenenie aj orgán verejnej správy, minister školstva alebo prezident republiky.
5. Pochvaly a iné ocenenia sa zaznamenávajú do triedneho výkazu alebo katalógového
listu žiaka. (Vyhláška č. 320/2008 § 21)
Pochvala triedneho učiteľa – priebežne a na pedagogickej rade.
Pochvala riaditeľa školy – pri mimoriadnych aktivitách v prospech školy, pri úspešnej reprezentácii školy – na pedagogickej rade za I. a II. polrok školského roku. Finančné odmeny a vecné odmeny pre žiakov - za úspešnú reprezentáciu školy, za mimoriadne aktivity v prospech školy – na záver školského roku odovzdá riaditeľ školy.
Školský poriadok základnej školy nadobúda právoplatnosť 02.09.2016.
Schválené Pedagogickou radou dňa 02.09.2016
Mgr. Drahomíra Bujnová,
riaditeľka školy