Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Profil školy

História základnej školy v Oponiciach

Podstatu a význam Oponíc treba hľadať v dávnej minulosti. Niektorí sa pousmejú pri vypočutí si legendy o Oponickom hrade a o poklade, ktorý tu údajne zakopal knieža Svätopluk. Legenda hovorí, že rád chodieval na toto miesto a tu okrem pokladu uložil aj svoj slávny meč, ktorý bude môcť národ slovenský vtedy nájsť a vykopať, keď ho bude najviac potrebovať, lebo poklad ho zachráni od záhuby.

Históriu tunajšej školy zachytáva obdobie od rokov 1 731, kedy sa v obci Malé Oponice ( Kis Appony) nachádzala ľudová škola neďaleko od fary. Pozemok, na ktorom školská budova stála, patril tunajšiemu farskému úradu. Funkciu učiteľa, správcu aj organistu vykonával jeden človek a v jednej miestnosti s malými kachľami sa tiesnilo niekedy až 50 detí. Ľudová škola bola od r.1880 dvojtriedna a od r.1928 bola rozšírená na trojtriednu. Fungovanie školy bolo veľmi komplikované a napokon celú školskú budovu zatvorili, pretože múry boli v takom stave, že hrozilo zrútenie. Vtedy bola dočasne škola premiestnená do malého kaštieľa, kde fungovala do r.1928, kedy bola školská budova opravená. Neskôr boli pristavené nové 2 triedy a chodba s kabinetom. V r.1982 bola dostavaná plynová kotolňa a hygienické zariadenia. V súčasnosti má škola 4 triedy, počítačovú učebňu, kabinet školských pomôcok, šatňu, zborovňu, riaditeľňu.

Veľkosť  školy

Základná škola je bez právnej subjektivity, neplnoorgnizovaná, zriaďovateľom školy je Obec Oponice. Poskytuje primárne vzdelávanie v ročníkoch  1.-  4. V školskom roku 2023/2024 má 43 žiakov.

1. ročník   17   žiakov

2. ročník   13   žiakov

3. ročník     6   žiakov

4. ročník    7  žiakov

Škola je spádovou školou aj pre obec Súlovce. Základná škola sa nachádza v strede obce,  mimo hlavného dopravného ťahu v obci. Prístup ku škole je po miestnej komunikácii.

• Základná škola, Oponice 114
    Oponice 114